TPS perustamassa Suomen Jääkiekkoliittoa 90 vuotta sitten

IMG_1562 (2).JPGSuomen Jääkiekkoliitto täyttää tänä vuonna 90 vuotta. Suomen Jäähockeyliiton nimellä perustetun lajiliiton perustamiskokous pidettiin 20. tammikuuta 1929 Helsingissä Kiffenin tiloissa.

Kanadassa kehitetty jääkiekko tuli Eurooppaan 1900-luvun alussa. Pelin harrastus laajeni vasta ensimmäisen maailmasodan jälkeen. Suomessa laji otettiin ensin Suomen Luistinliiton alaisuuteen vuonna 1927. Seuraavana vuonna se siirtyi Suomen Palloliittoon, mutta sai oman erikoisliittonsa vuonna jo 1929.

Kuvassa Tampereella vuonna 1927 Suomen Luistinliiton toimesta painetut Jäähockeyn ensimmäiset suomenkieliset säännöt Eero Wallinin kokoelmasta.

Kuka edusti TPS:a perustavassa kokouksessa?

Mukana perustamiskokouksessa oli myös Turun Palloseuran edustaja, joka on kuitenkin seuran historiankirjoituksessa jäänyt nimeämättä. Olisi mielenkiintoista tietää, kuka on ollut TPS:n mandaatilla tuossa tärkeässä kokouksessa liittoa perustamassa?

Seuran vuosikertomuksessa vuodelta 1928 mainitaan ruotsalaisen valmentaja Kurt Enwallin vierailleen Turussa samana talvena opettamassa jääkiekon alkeita. Tuumasta toimeen päästiin kuitenkin vasta vuonna 1937 vuosikokouksen otettua jääkiekon seuran ohjelmaan. Varsinainen urheilutoiminta alkoi vuonna 1938.

Suomen Jääkiekkohistoriallinen Seura huomioi ansiokkaasti Suomen Jääkiekkoliiton perustamisen sivuillaan oheistaen myös kuvat Suomen Jäähockeyliiton perustavan kokouksen pöytäkirjasta.