Tepsiläiset ry TPS-jääkiekon uusi omistaja, myös jalkapallo ostoslistalla

Alkujaan Turun Palloseuran Jääkiekko ry:n nimellä perustettu ja seuramme jääkiekkotoiminnasta vuosina 1990-1996 vastannut nykyinen Tepsiläiset ry on ostanut TPS-jääkiekon. Pitkään kaikessa hiljaisuudessa valmisteltu kauppa vuoti julkisuuteen tänään 1. huhtikuuta.

Tepsiläiset ry:n v.t. puheenjohtaja Eero Wallin kommentoi nyt toteutunutta TPS:n jääkiekon omistajanvaihdosta seuraavasti.

 ” Emme avaa kauppahintaa sen tarkemmin, mutta se on lähes kokonaan maksettu. Olisimme ostaneet TPS-jalkapallonkin, vaan emme sellaista puodista löytäneet. Kauppias tosin kertoi sellaisen olleen jo vuosia näytillä Kupittaalla toimivassa divarissa. Toisaalta hyvä näin, olisi mennyt talous turhan tiukalle. Samassa vanhantavarankaupassa oli kyllä muutakin seuramme historiaa sivuavaa rompetta”.

TPS-jääkiekon loppusijoituspaikka on Gatorade Centerissä sijaitsevassa TPS Jääkiekkomuseossa.