Roope Paltta jättää puheenjohtajan tehtävät, jatkaa hallituksessa

Viime syksystä Tepsiläisiä luotsannut Roope Paltta siirtyy hallituksen rivijäseneksi tilikauden vaihtuessa 1. toukokuuta. Perheellisen miehen arki vakuutusyhtiö Lähi-Tapiolan palveluksessa osoittautui liian kiireiseksi ison yhdistyksen nokkamiehen tehtävien hoitamiseksi.

– Yliarvioin jaksamiseni ja ehtimiseni suhteessa siihen, kuinka paljon ajallista panostusta Tepsiläisten puheenjohtajan tehtävän hoitaminen haluamallani tavalla olisi vaatinut. Olen iloinen voidessani palvella jäsenistöämme hieman pienemmästä roolista käsin, kertoi ajatuksistaan nyt väistynyt puheenjohtaja Roope Paltta.

Hallituksella alkavat nyt kiireiset ajat uuden puheenjohtajan haun myötä. Tepsiläisiä vuosikokoukseen asti varapuheenjohtajana luotsaava Johanna Henriksson kiitti Roopea panoksesta yhdistyksen hyväksi.

– Kiitämme Roopea työpanoksesta puheenjohtajana. Osoittaa todellista TPS-sydäntä jatkaa hallituksessa. Oli Roopelta suoraselkäistä tunnustaa realiteetit ja toimia sen mukaisesti, kommentoi varapuheenjohtaja Henriksson nyt väistyneen Paltan ratkaisua.

Tepsiläiset ry:n vuosikokous tulee pitää sääntöjen mukaan 30.9.2021 mennessä. Uuden puheenjohtajan nimen pitää olla tuolloin selvillä.