TEPSILÄISET RY

Juhlakuva-007 (1).jpg

Tepsiläiset ry lahjoitti seuralle Pro Patria –laatan

Tepsiläiset ry on lahjoittanut Turun Palloseuralle Pro Patria –muistolaatan Suomen 100-vuotisen itsenäisyyden kunniaksi. Laattaan on kaiverrettu 1939-1945 sodissamme kaatuneiden TPS:n edustusjoukkueissa pelanneiden sankarivainajien nimet.

Turun Palloseuran sankarivainajat ovat

Alpo Reunanen    k.   4.3.1940
Lauri Kaijala        k. 29.8.1941
Jorma Varjonen   k. 15.9.1944

Laatta sijoitettiin tiistaina 28. marraskuuta Gatorade Centerin Hockey Hall of Fameen arvokkaassa tilaisuudessa, jossa oli läsnä Turun Palloseura ry:n ja Tepsiläiset ry:n hallituksen lisäksi seuran entisiä puheenjohtajia ja seuralegendoja.

Tilaisuus taltioitiin ja taltiointi esitettiin videokuutiolla HC TPS:n Suomen satavuotisjuhlapelissä TPS-Kookoo keskiviikkona 29. marraskuuta.

Arvovaltainen joukko laattaa paljastamassa

Juhlakuva-005.jpgIdea Pro Patria –muistolaatasta syntyi kunniajäsenemme Heikki Mäen ja Eero Wallinin välisessä keskustelussa kuukausi sitten. Tepsiläiset ry:n hallitus päätti välittömästi Wallinin esityksestä vastata kustannuksista, kunhan arvokas paikka Gatorade Centeristä löytyisi. Paikka TPS Hockey Hall of Famessa seuran merkin rinnalla on sellainen.

Kunniapuheenjohtajamme, sosiaalineuvos Seppo Verronen oli tärkeässä roolissa yhdessä Turun Palloseura ry:n puheenjohtaja Kari Kauppilan ja HC TPS:n markkinointipäällikkö Rauno Sjöroosin kanssa järjestelyjä tehtäessä.

Arvovaltainen joukko kuunteli nöyrin mielin puheenjohtaja Kari Kauppilan sanoja hänen todetessaan näiden nuorten pelaajien antaneen suurimman mahdollisen uhrin Isänmaan puolesta ja näin osaltaan mahdollistaneen maamme kehityksen nykyiseksi vapaaksi hyvinvointiyhteiskunnaksi. Hän myös kiitti juhlapuheessaan Tepsiläiset ry:n puheenjohtaja Eero Wallinia Pro Patria –projektin toteuttamisesta.

Voit katsoa muistolaatan arvokkaan julkistamistilaisuuden HC TPS:n YouTube-kanavalta.