TEPSILÄISET RY

Matkakertomus Tepsiläisten Budapestin reissulta

Vaikeuksien kautta voittoon. Alkuperäisestä ajankohdastaan toiselle pelipäivälle siirretty Budapestin derby. Työesteitä ja kotona peruttuja Unkarin viisumeita. Kääntöpuolella hulvaton matkaseura, sekä upea kaupunki erinomaisine ravintoloineen. Kannatti käydä hanhenmaksan, paprikan ja Tokajin maassa, vaikka se peli näkemättä jäikin! Unkarin jalkapallohistoriasta ja nykypäivästä saatiin ainakin pintaraapaisu.

Kokoonnuimme Helsinki-Vantaan lentoasemalla perjantaina yön vaihtuessa aamuksi. Seutulan kioskien hinnat karistavat tunnetusti unet silmistä kahviakin nopeammin, joten suuntasimme koko iskuryhmämme voimin kansainväliselle puolelle. Tosin sama kaveri vastaa ilmeisesti hinnoittelusta sielläkin.

Lento lähti ajallaan Finskin räpytellessä ilman isompia tyylipisteitä kohti Budapestia. Määränpäähän laskeuduttuamme singahti matkanjohtaja järjestämään yhteiskuljetusta majapaikkaamme, johon pääsimmekin ensimmäisellä yrittämällä.

Poreet hotellin baarissa

AQUINCUM.jpgKylpylähotelli Aquincumin viisi tähteä eivät ainakaan johtuneet palvelusta. Lisäksi sijainti oli erinomainen, jos tykkää asua syrjässä. Muutoin puitteet olivat hyvät. Yhdistys tarjosi perinteisen tervetulodrinkin hotellin aulabaarissa ja kävimme samalla läpi matkaohjelmaa. Osa perjantain aktiviteeteista siirtyikin lauantaille yhteispäätöksellä.

Lähdimme huoneet saatuamme kohti keskustaa arkkitehtuuria ja alkuasukkaita katsomaan. Pöperön puolesta pelasimme varmanpäälle ja menimme murkinalle tasokkaan hotelliketju Four Seasonsin Kollázs  Brasserie & Bariin. Hanhenmaksaterriini sai varauksettoman kiitoksen, kuten muukin kuppilan kiinteä ja nestemäinen tarjonta. Lähes kahden miljoonan ihmisen Budapest on valtava suurkaupunki ja meno sen mukaista illan jatkuessa pikkutunneille Tasavallan Parhaasta Seurasta nauttien.

Hieno oli Ferencvarosin stadion…

IMG_3038 (1).JPGLähdimme lauantaiaamulla kohti Groupama Arenaa ajatuksenamme tutustua Unkarin maajoukkueen ja maan mahtiseura Ferencvarosin kotistadioniin ja seuran museoon. Yhdistys tarjosi kulttuurikierroksen matkanjohtajan omavaltaisella päätöksellä. Vuonna 2014 valmistunut 22 000 hengen jalkapallopyhättö teki vaikutuksen, kuten seuran sokkeloinen museokin. Sen sijaan stadionkierroksen vetäneestä oppaanplantusta vaikutti paras terä olevan kadoksissa. Liekö viikonpäivällä ja kellonajalla ollut asiaan vaikutusta?!

Matkalla stadionilta kauppahalliin esitti aina velmu jäsen Kooki vahvasti improvisoidun, ja mitä suurimmassa määrin henkilökohtaisen mainoksen. Ainoastaan matkanjohtajan kohtalainen kotikasvatus estää kuvailemasta humoristista reklaamia tarkemmin. Tämä piristi, jos mahdollista, jo ennestään kohdallaan ollutta tunnelmaa. Korvat luimussa naurunrähäkkää kuunnellut kuljettaja kysyi ujosti alkuperäämme, johon valtioviisaasti vastasimme olevamme läntisestä naapurista.

… eikä ollut kauppahallissakaan valittamista!

BUDAPEST KAUPPAHALLI.jpgBudapestin pääkauppahalli Ketjusillan läheisyydessä on huikaiseva kokemus. Ero Turun sinänsä hienoon ja perinteikkääseen kauppahallin on sama, kuin Gatorade Centerillä ja Marli Arenalla niin tarjonnan kuin ympäristönkin suhteen. Erilaiset makkarat ja tuoretavarat, sekä ylellisyystuotteet kuten kaviaarit ja eri tavoin valmistettu hanhenmaksa ja tietysti paprikat eri muodoissaan suorastaan hyppivät tiskiltä silmille.

Aikamme tuota kulinaarista ihmettä taivasteltuamme päätimme lähteä katsomaan suomalaisten edesottamuksia olympialaisissa lähimmän ravitsemusliikkeen televisiosta. Kuppiloitsija avasikin auliisti niin hanat kuin vastaanottimenkin ja iloinen puheensorina täytti pian huoneen urheilullisen menestyksen puutteesta huolimatta. Kun naisväki oli vielä päässyt tutustumaan uudelleen kauppahallin aarteisiin, oli aika pakata kimpsut ja kampsut ja lähteä majapaikkaan valmistautumaan iltaa varten.

Illallinen rengasliikkeessä

TIGRIS.jpgKokoonnuimme hotellin lobbybaarissa tarkoituksenamme lähteä fiinisti illastamaan ravintola Tigrikseen, johon yhteistyökumppanimme American Express Finland oli tehnyt meille pöytävarauksen. Ravintolan seinältä löytyi Michelinin tähdellä varustettu kunniakirja. Päättelimme, ettei tässä ilmastossa tarvita talvirenkaita, joten Nokian Hakkapeliitat eivät täällä myy ainakaan nastoitettuina. Edeskäypä pyysi kohteliaasti saada takkimme ja tuumimme porukassa kuppilan haluavan palttoot pantiksi laskun maksamiseen asti.

Itse illallinen oli juuri niin itseänsä fine diningia, kuin olla voi. Jäsen Kookin kirkas päivä jatkui hänen suomennettuaan meille sommelierin kunniakkaan ammatin kesäpojaksi. Hovin ja viinimestarin käytyä meitä kiusaamassa toivat tarjoilijat eteemme upeat alkupalat. Varsinaiset annokset olivat sitten samaa tasoa, joskin jäivät matkalaistemme mielestä jälkeen perjantain uskomattomasta tarjonnasta.

Sunnuntai lepopäivä – tai sitten ei

BUDAPEST EYE.jpgSunnuntai oli sovittu lepopäiväksi kahden päivän kovan rutistuksen jälkeen. Sulosointuisesta tenoristaan tunnettu jäsen Jari oli viisaasti ottanut mukaan läppärinsä, sillä unkarilaiset tuskin näyttäisivät viiden rinkulan kisoista meitä kiinnostavia lajeja suorana toivomassamme määrin. Juuri näin tapahtuikin, joten hyvin oli ongelma etukäteen ratkaistu.

Kovan sporttitaustan omaavien Jussin ja Suvin reippaillessa vähemmän kovan sporttitaustan omaavat Anne, Kooki ja Jari tutustuivat maailmapyörän virkaa kylän keskustassa tekevään Budapest Eye –turistipyydykseen ilman sporttitaustaa olevan matkanjohtajan pysytellessä turvallisesti maan kamaralla laskemassa kierroksia.

Illallinen oli tällä kertaa pihveistään kuulussa Pampas Argentin Steakhousessa, josta matkanjohtajalla oli entuudestaan kokemusta. Tarjontaa oli tanka-runoilla verbaalisesti marinoidusta Kobe-härästä aina ikävään tapettuun lehmään asti. Tilaukset argentiinalaisine viineineen osuivat välimaastoon ja hyvää oli.

Kotimatka paras matka, apulantaa koko väite!

Pikkubussi saapui ajallaan hotellille kuljettaen meidät pianovirtuoosi Franz Lisztin mukaan nimetylle lentokentälle. Lähtöselvitys oli täynnä japanilaisia muumi-faneja, jotka onnistuivat taas kerran jostain käsittämättömästä syystä kuluttamaan määrättömästi aikaa yksinkertaisen rutiinin hoitamiseen. Pääsimme kuitenkin ajallaan portille ja siitä suoralla lennolla Seutulaan. Kun vielä bussi lähti ajallaan Turkuun, oli yksi mukava reissu siirtynyt muistoihin.

Kiitos Suomen Matka-agentteille järjestelyistä. Hyvin meni ja hauskaa oli, vaikka urheilullinen puoli jäi nyt vajaaksi kulinaaristen nautintojen täyttäessä paikallispelin aikataulumuutoksen jättämän aukon. Ja ennen kaikkea kiitos taas kerran jokaiselle mukana olleelle hulvattoman hauskasta seurasta. Seuraavaksi nähdään ulkomaanmatkailun merkeissä kesäkuussa Pietarissa jalkapallon MM-kisoissa.

EW